Címben
Tartalomban is
Precedensek, mint a jogalkalmazói jog egyik fajtája
„Precedensek esetében valamely egyedi ügyben hozott (döntésbe foglalt) rendelkezés, pontosabban annak egyik része fogalmazza meg a jogi normát.”
Közúti közlekedési előéleti pontrendszer
„A vezetői engedéllyel rendelkező személyek egyes szabályszegéshez kapcsolódóan jogszabályban meghatározott ún. előéleti pontot kapnak, kivéve, ha az adott cselekmén...”
Vétkességen alapuló közigazgatási bírság
„A jogalkotó 2009. augusztus 1-től a közúti árufuvarozáshoz és személyszállításhoz kapcsolódó rendelkezések megszegőivel szemben szintén közigazgatási bírság alkalmazását rendelte el, a...”
Objektív felelősségen alapuló közigazgatási bírság
„E jogintézmény értelmében a gépjármű üzemben tartója, illetve a gépjárművet használatra átvevő személy felel azért, hogy az általa üzemeltetett, illetve használt gépjár...”
A helyszíni bírság összege
„A helyszíni bírság minimuma 5 ezer forint, maximuma pedig 50 ezer forint, sőt 6 hónapon belüli ismételt elkövetés esetén 70 ezer forint (közlekedési é...”
A Rendorleszek.hu oldalon eddig
392
fogalmat rögzítettünk.
Kvízkérdések
A büntethetőséget megszüntető okok
BÜNTETő- ÉS SZABÁLYSÉRTÉSI JOGI ISMERETEK
— Büntetőjogi ismeretek
1) Az elkövető
: felelősségre vonható személy hiányában értelmetlen az eljárás lefolytatása, hiszen a szankcionálás az adott természetes személyhez kötött.
2) Az
: a múló idő megszünteti a büntethetőséget. Ha valakit meghatározott időn belül nem vonnak felelősségre, később már nem indokolt, nem célszerű, gyakran nem is lehetséges. Méltánytalan lenne az elkövetőt élete végéig feszültségben tartani. A bizonyítékok beszerzése is megnehezül és az idő múlásával csökken a cselekmény társadalomra veszélyessége is.
3) A
: az állam egészben vagy részben lemond büntetőjogi igényéről.
4) A
: nem büntethető, aki a személy elleni, közlekedési vagy vagyon elleni,
évi szabadságvesztésnél nem súlyosabban büntetendő bűncselekménnyel, továbbá a szellemi tulajdon elleni vétséggel okozott és a vádemelésig beismert kárt a sértettnek – az általa elfogadott módon és mértékben – közvetítői eljárás (mediáció) keretében megtérítette, vagy a bűncselekmény káros következményeit egyéb módon jóvátette.
5) A törvényben meghatározott egyéb ok.
©2021 Rendorleszek.hu